Biologická ochrana rastlín pred bzdochou zeleninovou
Bzdocha zeleninová (Nezara viridula) je v súčasnosti medzi pestovateľmi veľmi dobre známy, rozšírený a mimoriadne škodlivý hmyz. Dokáže spôsobiť veľké škody na zelenine; najmä na paradajkách, paprike, fazuli či kapuste.
Vzhľadom na závažnosť tohto škodcu sa renomované spoločnosti, ktoré vyvíjajú technológie biologickej ochrany rastlín, dlhodobo a intenzívne zaoberajú hľadaním biologických metód, ako udržať populácie bzdochy zeleninovej pod kontrolou bez použitia priemyselne vyrábaných chemikálií. Na základe výsledkov najnovších výskumov vám prinášame a odporúčame nasledujúce účinné a efektívne riešenia.
Účinné biologické prípravky proti bzdochám
Azatin
Obsahuje olej z neemového stromu (Azadirachta indica). Tento strom pochádza z Indického subkontinentu, z oblastí dnešného Myanmaru, Indie, Bangladéša a Pakistanu. Neemový olej je známy svojimi pesticídnymi vlastnosťami a používa sa ako prírodný prostriedok na ochranu rastlín. Obsahuje účinnú látku azadirachtin, ktorá pôsobí ako insekticíd – odpu-dzuje a hubí škodcov, no zároveň je šetrná k životnému prostrediu.
Na škodlivý hmyz pôsobí viacerými mechanizmami, ktoré sa navzájom dopĺňajú. Jeho účinok je komplexný a viacúrovňový. Nepôsobí ako klasický jed, ale ako regulátor rastu a správania. Je účinný proti viac ako 200 druhom hmyzu, vrátane bzdochy, vošiek, molíc, strapiek, húseníc a ďalších. Je šetrný k užitočnému hmyzu (napr. včelám) a biologicky rozložiteľný.
Ako účinkuje
Narúša rast a vývoj hmyzu.
Azadirachtín blokuje syntézu hormó-nov zodpovedných za premenu larvy na kuklu a dospelého jedinca. Zasahuje do tvorby chitínu, hlavnej zložky kutikuly (exoskeletu). Bez chitínu sa larva nedokáže správne zvliecť a zahynie počas premeny. Výsledkom je oneskorenie vývoja, deformácie a zastavenie rastu.
Antifeedantný účinok.
Azadirachtin odrádza hmyz od požierania rastlín. Jedinec, ktorý prípravok ochutná, prestáva prijímať potravu, čo vedie k hladovaniu a úhynu.
Zníženie reprodukcie.
Znižuje plodnosť a fertilitu samíc. Znižuje úspešnosť párenia a odrádza od kladenia vajíčok.
Účinky sa môžu prenášať aj na ďalšie generácie, ktoré neprišli priamo do kontaktu s účinnou látkou.
Neuroendokrinné narušenie.
Azadirachtín zasahuje do hormonálneho systému hmyzu, najmä hormónov, ktoré riadia vývoj a metamorfózu. Výsledkom je narušenie vnútorných procesov, čo vedie k uhynutiu, alebo sterilite.
Poškodenie vnútorných tkanív.
Dlhodobé pôsobenie vedie k poškodeniu svalov, tukového tela a črevného epitelu, čo znižuje životaschopnosť hmyzu.
Zhrňujúco povedané - Azatin narúša vývoj hmyzu, pôsobí ako rastový regulátor a repelent. Bzdochy po kontakte s prípravkom prestávajú prijímať potravu a hynú.
Combi-protec
Combi-protec je špeciálna kŕmna bielkovinová návnada, určená na zvýšenie účinnosti insekticídov v boji proti škodlivému hmyzu; napríklad vrtivke čerešňovej, vrtivke orechovej, octomilkám (Drosophila suzukii) a ďalším škodcom ako vijačka krušpánová či bzdocha rajčiaková (Nezara viridula).
Funguje na princípe „prilákaj a zabi“. Privábi škodcu na miesto aplikácie vďaka atraktívnej vôni a zloženiu. Škod-ca skonzumuje návnadu, ktorá obsahuje aj insekticíd (napr. Spintor). Vďaka lepšiemu príjmu účinnej látky je zásah rýchlejší a efektívnejší.Za zmienku stojí fakt, že Combi-protec umožňuje znížiť množstvo použitého insekticídu až na 10 % bežnej dávky!
Výhody Combi-protec.
Znižuje potrebu chemických postrekov. Je šetrný k životnému prostrediu a necieleným organizmom, vhodný pre ekologické pestovanie. Možno ho použiť aj v skleníkoch a záhradách.
Ako opatrenie na kontrolu bzdochy zeleninovej odporúčame použiť Combi-protec v kombinácii s insekticídom Spintor. Bzdocha skonzumuje návnadu a následne zahynie. Tento systém umožňuje cielenú ochranu rastlín bez potreby postrekovať celú plochu.
Kedy aplikovať
S použitím prípravku odporúčame začať hneď po zistení výskytu bzdochy – napr. pomocou vizuálneho monitoringu alebo lepových pascí. Najlepší účinok dosiahneme aplikáciou pred kladením vajíčok, keď sú dospelé jedince aktívne. Aplikovať 3 – 5x v intervaloch 7 – 10 dní. Opakovať po silných dažďoch (viac ako 10 mm zrážok do 24 hodín).
Postrek nie je potrebné realizovať na celú plochu, ale len na vybrané miesta (napr. 3 – 5 bodov na rastline alebo v jej okolí). Prípravok môžeme aplikovať aj na tzv. návnadové rastliny (napr. fazuľa, vika), ktoré bzdocha obľubuje (systém návnadovej rastliny). Vhodné aj pre skleníky a fóliovníky.
Spintor
Obsahuje účinnú látku spinosad – prírodný produkt fermentácie baktérie Saccharopolyspora spinosa. Spinosad pôsobí dvojako: požerovo (hmyz ho prij-me pri konzumácii ošetrených častí rastlín) a kontaktne (účinkuje aj pri priamom kontakte s telom hmyzu). Pôsobí na nervový systém hmyzu, spôsobuje paralýzu a smrť. Jeho účinok proti mnohým druhom žravého hmyzu je rýchly, selektívny a veľmi účinný . Prvé príznaky účinného zasiahnutia škodcu sa objavujú už po niekoľkých hodinách (nepohyblivosť, strata koordinácie). Úhyn nastáva do 1 – 2 dní po aplikácii. Účinný aj proti larvám bzdochy.
Výhody.
Nízka toxicita pre cicavce a vtáky. Vhodný pre ekologické poľnohospodárstvo.
Nízke riziko rezistencie – nový mechanizmus účinku. Bezpečný pre väčšinu užitočného hmyzu, ak sa aplikuje mimo ich aktivity (napr. večer, mimo letu včiel).
Aplikácia proti bzdoche zeleninovej je najúčinnejšia, keď je cielená, načasovaná a kombinovaná s vhodnými prípravkami.
Kedy aplikovať Spintor proti bzdochám
Sledujte výskyt dospelých jedincov od konca júna do augusta. Použite lepové pasce alebo vizuálnu kontrolu (najmä na spodnej strane listov a plodoch). Ideálny čas - pred kladením vajíčok, keď sa objavia prvé dospelé jedince. Opakujte aplikáciu každých 7 – 10 dní, najmä pri pretrvávajúcom výskyte. Odporúčaná kombinácia: Combi-protec (návnadová zložka) + Spintor (insekticíd). Aplikujte ako cielený postrek – len na vybrané časti rastlín (napr. 3 – 5 miest na rastline). Vhodné aplikovať aj na „návnadové rastliny“.
Odporúčaný čas postreku: ráno alebo večer, keď je nižšia teplota a nižšia aktivita včiel.
Nezapar
Biologický prípravok špeciálne vyvinutý na ochranu plodín pred bzdochou zeleninovou. Je založený na využití prirodzeného nepriateľa – parazitickej osičky Trissolcus basalis, ktorá napáda vajíčka bzdochy. Tým zabraňuje vývoju ďalších generácií škodcu.
Nezapar obsahuje 5 000 vajíčok bzdochy, ktoré sú už parazitované osičkou Trissolcus basalis. Po umiestnení do porastu sa z vajíčok do 7 dní vyliahnu osičky, ktoré aktívne vyhľadávajú a parazitujú nové vajíčka bzdochy. Osičky kladú svoje vajíčka do vajíčok bzdochy, čím zabíjajú embryo škodcu; namiesto neho sa vyvinie ďalšia generácia osičiek.
Nezapar je použiteľný v rámci pestovania zeleniny (napr. paradajky, paprika, baklažán), v skleníkoch (fóliovníkoch) i v rámci poľného pestovania. Vhodný na použitie v rámci ekologického aj integrovaného poľnohospodárstva. Jeho aplikácia sa odporúča aj pre ovocné sady a okrasné rastliny, jednoducho všade tam, kde sa bzdocha vyskytuje.
Kedy a ako aplikovať.
Odporúčame začať čo najskôr po prvom výskyte bzdochy – ideálne v čase kla-denia vajíčok. Opakované uvoľňovanie osičiek: každých 7 dní počas obdobia výskytu škodcu. Aplikácia je jednoduchá. Vajíčka už parazitované predátorom sa dodávajú v kartónových nosičoch. Tie sa jednoducho umiestnia do porastu (napr. zavesia na rastliny). Osičky sa vyliahnu a začnú pôsobiť priamo v plodine.